Krótka analityka zazdrości

Nie będę odnosić się bezpośrednio do powodu, który wywołał u mnie konkretnie to uczucie dzisiaj, bo chociaż dla mnie jest on dość ważny, to nie najważniejszy, a większym problemem wydaje się być w tej chwili sam fakt pojawienia się zazdrości niż jej powód. 

Jak wszystkie poprzednie wpisy, ten też odnosi się do sytuacji, w której albo aktualnie jestem i muszę sobie z nią poradzić, albo dopiero co sobie poradziłam. Do czegoś, co dzieje się tu i teraz. Taką przyjęłam zasadę.

Nie mam wątpliwości, że to co teraz odczuwam, to zazdrość. Pojawiła się ona w związku z tym, że ktoś (po raz kolejny zresztą) ma coś, czego ja nie mam (i mieć na razie nie mogę, z różnych przyczyn), a bardzo bym mieć chciała. Dość trywialna przyczyna zazdrości, i pokuszę się o przypuszczenie, że większość z nas odczuwa ją w takiej właśnie sytuacji. Tak, nawet ci, którzy są zazdrośni o partnera. Ja akurat nie jestem, więc nie o tym będę pisać. Pozwolę sobie również założyć, że większość, i to zdecydowana, z nas zatrzymuje się po prostu na stwierdzeniu tego, że komuś czegoś zazdroszczą, nie zagłębiając się za bardzo w budowę tejże zazdrości. I albo idą zdobyć to, czego zazdroszczą, albo, jeśli nie mogą tego zdobyć, skrycie lub otwarcie okazują niechęć lub nawet nienawiść osobie, której zazdroszczą.

Ja świetnie wiem, że nie mogę iść i tego zdobyć. I w związku z tym moja zazdrość pomieszana jest proporcjonalnie z żalem. I nie mogę zaprzeczyć, że pojawia się u mnie również wątek niechęci.

Strategie radzenia sobie z tym, jak do tej pory, miałam tylko dwie:

 1. Samokrytycyzm za to, że w ogóle pojawiają się u mnie takie emocje, bo przecież u dobrych ludzi nie mają prawa się pojawić lub
 2. Analiza sytuacji tak, jakbym w niej nie uczestniczyła, tylko patrzyła z boku.

Oczywiście przez większość życia dominowała ta pierwsza. Zawsze uważałam, że ludzie, którzy czują zazdrość, są źli, bo dobry człowiek nigdy nie jest zazdrosny, zawsze cieszy się, kiedy komuś coś się udaje, kiedy ktoś coś zdobywa, kiedy komuś jest lepiej… 

No więc nie. To tak nie działa.

Zrozumiałam to, kiedy zrozumiałam, że emocje, uczucia, są czymś, co człowiek może tylko odczuwać. Nie wybiera sobie czy czuje w tej chwili miłość, złość, strach, zazdrość, wstyd czy zdziwienie. Może podejmować pewne działania, żeby jakieś emocje się pojawiły, na przykład słuchać smutnych piosenek żeby czuć smutek, ale to jest bardzo ograniczone i nie jest w stanie wywołać każdej emocji, ani z odpowiednią siłą. Jest jednak możliwe, bo jeśli serwujesz samemu sobie wyłącznie negatywne wiadomości, słuchasz tylko smutnej muzyki, widzisz tylko negatywne strony wszystkiego, to możesz się doprowadzić do stanu, w którym będziesz się czuć beznadziejnie. (Może się to wydawać absurdalne, ale część osób odczuwa przyjemność (!) z samoumartwiania, ale uwaga: nie można arbitralnie sobie zdecydować, że nasz znajomy w depresji na pewno należy do tej grupy! Dlaczego? To jest temat zbyt długi, nie do wyjaśnienia w jednym zdaniu, bo moim zdaniem upraszczanie go niczego nie wyjaśni, a może wręcz zaszkodzić.)

Skoro emocje można tylko odczuwać, to znaczy, że dobrzy ludzie też czasami są zazdrośni. Nie uwierzę nikomu, kto mi powie, że nigdy nie był zazdrosny, bo jest to jedna z zupełnie naturalnych emocji. Samo odczuwanie jej nie jest niczym złym. Powiem więcej: odczuwanie niechęci do osoby, której się czegoś zazdrości, też nie jest niczym złym.

Nawykliśmy do schematów postrzegania pewnych spraw. W tym przypadku schemat ten polega na tym, że albo przypisujemy osobie, której czegoś zazdrościmy, WINĘ za to, że ma ona coś, czego jej zazdrościmy, albo przypisujemy winę SOBIE, że pojawia się u nas takie niecne uczucie.

W pierwszym przypadku uważamy, że jej się to „nie należy” i w związku z tym *** (w miejsce gwiazdek można wpisać dowolną rzecz, którą osoba ta powinna zrobić/powinno się jej zrobić/powinna czuć/powinno się wobec niej czuć itd. – zwykle nie są to miłe ani dobre rzeczy). 

Zacznijmy może od pytania, kto dał nam właściwie prawo do oceniania, co się komuś należy a co nie? Oczywiście – my sami. Nie, nie prawo, nie przyzwoitość – my sami, ponieważ uważamy, że nasza ocena sytuacji jest najlepsza i jedyna słuszna. A skoro tak, no to przecież inni ludzie powinni postępować tak, jak my tego oczekujemy, i jak nam się wydaje sprawiedliwie. Być może będzie to zaskoczeniem, ale nie, nie powinni. Ludzie powinni postępować tak, jak oni tego chcą i jak im się wydaje sprawiedliwe (TAK, jest to uproszczenie, ale od razu zaznaczam, że tak jest!) A jeśli nie uwzględnią przy tym Twoich pomysłów na ich życie, to możesz się obrażać, ale nie masz prawa im tego narzucać – problem masz Ty, a nie oni. I na tym może skończę ten akapit.

Co do przypisywania winy sobie – nie możesz za wiele poradzić na to, że komuś czegoś zazdrościsz. Możesz natomiast wiele poradzić na to, co z tym zrobisz. Ja na przykład nauczyłam się właśnie rozbierania sytuacji na części pierwsze i sprawdzania, o co naprawdę chodzi i co naprawdę jest problemem – co właśnie robię. Mogłabym oczywiście złorzeczyć w duchu osobie, której dotyczy dzisiejsza sytuacja. Ale to absolutnie nie jest jej wina, że ja bym chciała to, co ona ma, a ja nie mogę. I w związku z tym jak mogłabym przerzucać na nią odpowiedzialność za to, że akurat ta konkretna sprawa wzbudza moją zazdrość? To ja mam problem nie ona. Nie znaczy to jednak, że mam zacząć rytuał samoumartwiania i celowo torturować samą siebie spotkaniami. Jeśli już jednak do takiego spotkania dojdzie, pamiętam, problem jest mój. Powinnam się uśmiechnąć i pogratulować, a potem wyjść, skoro taki problem sprawia mi przebywanie w towarzystwie tej osoby. Nie muszę jej koniecznie demonstrować, jaką przykrość mi sprawia. I jeśli ona nalega na opowiadanie o tym – zdaję sobie sprawę że zabrzmi to strasznie – ale po prostu powiem jej, że nie chcę o tym słuchać, bo sama chciałabym tak mieć jak ona, i jest mi przykro, bo nie mogę. Jeśli komuś naprawdę zależy – zrozumie. Jeśli nadal będzie nalegać – uważam, że mam pełne prawo odmówić w tym udziału, i nie jest to żadna demonstracja, a dbanie o własne zdrowie psychiczne. Maltretowanie się „grzecznym zachowaniem” na siłę zamiast wyjść nie ma za wiele wspólnego z normalnością.

Ostatnią rzeczą, którą poruszę, jest analiza zaistniałej sytuacji. Niestety, żeby móc w ogóle wybrać ten sposób, trzeba umieć być szczerym z samym sobą. I to bezwzględnie szczerym, nawet jeśli będzie to boleć. Nie chodzi jednak o to, żeby sprawiać sobie jak najwięcej bólu, ale nie unikać bólu za wszelką cenę. W dyskusji ze sobą we własnej głowie nikt Cię nie ocenia. Nikt nie mówi Ci co masz myśleć (znowu uproszczenie), nie wyciągnie z tego wobec Ciebie żadnych konsekwencji. Ludzie są gotowi nawet wmawiać sobie bzdury, żeby chronić własne ego, i ja to rozumiem, dlatego zaznaczam, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli zależy Ci na własnej wysokiej samoocenie, prawdopodobnie zrobisz wszystko, żeby ochronić swoje ego. Nie będę się zagłębiać w to dlaczego, bo to znowu temat na kolejny wpis, ale nie spełniając pewnych warunków, nie będziesz w stanie przeprowadzić prawdziwej analizy sytuacji i swoich uczuć. Nie zawsze zresztą warto – nie zawsze ten sposób jest odpowiedni! Niestety nie da się wskazać jasnych kryteriów kiedy jest, a kiedy nie – tego się uczy z czasem, ćwicząc. Co bywa bolesne, od razu uprzedzam, i wiąże się z koniecznością weryfikacji swojej opinii o samym sobie.

Na czym polega taka analiza?

Bardzo często na szukaniu punktów, przekonań, ukrytych założeń. 

Ja zaczęłam od szczerego pytania: dlaczego czuję zazdrość?

Odpowiedź: Bo ona ma, a ja nie mam.

P: O co jestem zazdrosna?

O: (pozostawiam do swojej wiadomości)

P: Dlaczego uważam, że powinnam być o to zazdrosna?

O: Bo sądzę, że dzięki temu będę bardziej wartościowa. Bo nie będę bez tego szczęśliwa.

I w tej odpowiedzi właśnie tkwi sedno. Jestem zazdrosna dlatego, że uważam, że bez tej rzeczy jestem mniej warta. Że nie mogę być bez tego szczęśliwa.

Ale dlaczego właściwie tak myślę? I czy naprawdę tak właśnie jest, czy po prostu takie przekonania zostały mi kiedyś tam zaszczepione (w jakikolwiek sposób) i ja po prostu automatycznie tak reaguję?

No więc tak właśnie jest. Wcale nie jestem pewna czy byłabym szczęśliwa wyłącznie mając to, co ona ma. Wniosek ten wyciągam wyłącznie na podstawie tego, że tak mnie uczono kiedyś tam. To jednak, że takie życie być może czyni szczęśliwymi wielu ludzi, niekoniecznie musi oznaczać, że mnie również uczyni szczęśliwą. Pytanie dlaczego uważam, że dostosowanie się do wyobrażeń innych ludzi o tym, jak powinno wyglądać moje życie jest naprawdę spełnieniem moich marzeń. Chyba tak nie uważam. Dlatego idziemy dalej i pytam siebie, na czym mi tak bardzo zależy, że jestem gotowa to jednak zrobić?

I tu już jest mi o wiele trudniej. Z różnych powodów, ale głównie dlatego, że całe życie powtarzam sobie, że nie zależy mi na szacunku innych ludzi, że jestem od nich niezależna. I bardzo jestem przywiązana do tego twierdzenia. Przyznanie tego to bolesne doświadczenie, ale jestem gotowa spełniać czyjeś wyobrażenia dlatego właśnie, że zależy mi jednak na szacunku tych osób. Dlatego, że chcę, żeby mnie podziwiały i lubiły. Co znaczy dokładnie tyle, że jestem normalnym człowiekiem.

Mogłabym nazwać to magią, ale to nie jest żadna magia: nie jestem już zazdrosna. 

Nie jestem dlatego, że wiem, że szacunek ludzi można zdobyć w inny sposób. To po pierwsze, a po drugie, mi samej lepiej się rozmawia i czuje z osobami zadowolonymi, niż sfrustrowanymi i smutnymi, bo czegoś nie mogą mieć, co ja mam. I to jest druga strona medalu, kiedy zdam sobie sprawę, że wiele osób może zazdrościć mi czegoś, co ja mam, a one nie mogą. Ale nie chciałabym musieć czuć się źle tylko dlatego, że jest ktoś, kto zazdrości mi np. talentu do gry na instrumentach. To nie moja wina w końcu, że ten ktoś tego nie ma. 

Nie jestem już zazdrosna też dlatego, że rozumiem, że szczęśliwa będę spełniając swoje własne wyobrażenia i marzenia, a nie czyjeś. Oraz dlatego, że zdaję sobie sprawę, że bycie zazdrosnym nie czyni mnie złym człowiekiem. Bo nie czyni. Złym człowiekiem czyni mnie dopiero sprawianie przykrości osobie, której zazdroszczę, tylko dlatego, że jej zazdroszczę. Bo ona w niczym nie zawiniła.

Czyli: emocje są ok, jakie by nie były – bo je tylko czujemy. Zachowanie już natomiast zależy od nas – i jeśli zachowamy się krzywdząco wobec kogoś, komu zazdrościmy, to nie jest to ok. Masz prawo wyjść żeby siebie nie torturować, i nikt nie ma prawa zmusić Cie do zostania. Jeśli będzie próbował, to zamienia się to krótko mówiąc w sadyzm – bo skoro ktoś, wiedząc, że sprawia Ci to przykrość, mimo wszystko chce Cię do tego zmuszać, to inaczej tego nazwać nie umiem.

Spojrzenie na sytuację z punktu widzenia drugiej osoby ma dla mnie bardzo lecznicze właściwości. Polecam każdemu 😉

 

5 uwag do wpisu “Krótka analityka zazdrości

 1. Jak ja się cieszę, że znalazłam Twojego bloga. Naprawdę, chętnie przegrzebię całe archiwum, bo widzę tutaj sporo odpowiedzi na moje rozkminy. Zazdrość pojawia się u mnie rzadko, ale kiedy już się pojawi, jest mi ciężko z tym uczuciem walczyć. W zasadzie się nie da, wywołuje u mnie furię wręcz i wmawianie sobie, że wcale tej rzeczy nie potrzebuję, że w zasadzie będę bardziej wartościowa bez niej. Poniekąd zdarza mi się mieć w tej kwestii rację- zdradzę, że najczęściej zazdroszczę innym dziewczynom tego, że mają chłopaków- wiem, śmieszne, mam nadzieję, że nigdy nikt znajomy nie odkryje tego komentarza. Bo nigdy się do tego nie przyznaję, że ja, twarda singielka też chciałabym dostać róże albo zostać odprowadzona pod uczelnię. I tutaj od dziś będę sobie zadawać twoje pytania i dokonywać twojej analizy, dopóki się nią nie porzygam i odechce mi się zazdrościć.
  Ale litania. Ale musiałam.

  Aaa, i nie przejmuj się panią hejterką powyżej. Już to pisałam, ale niech widzą inne osoby, które będą czytać akurat ten post. Zestawienie waszych komentarzy mówi samo za siebie: pani ze śmiesznymi zarzutami, błędnie pisząca i paradoksalnie czepiająca się błędów versus pani, która przejrzyście, sensownie i z wielką kulturą odpowiada (co podziwiam, bo sama na pewno bym nie dała rady z wkurzenia wyprodukować takiej stoickiej repliki).

  Po raz drugi: ale litania. Ale naprawdę musiałam…
  Pozdrawiam!!!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję! Cieszę się, że uznajesz to za warte wypróbowania, bo szczerze mówiąc to wcale nie jest proste, natomiast uczucie jakie daje uwolnienie się od zazdrości ja bym nazwała wręcz stanem nirvany. Zazdrość jest normalnym uczuciem, ale potrafi być destrukcyjna jeśli przejmuje kontrolę nad zachowaniem. Coś o tym niestety wiem. Mam też w swoich zajęciach kurs z krytycznego myślenia (też wybrałam sobie sama bo chciałam) i to właśnie z niego wziął się ten pomysł, że skoro we argumentacji można, a nawet trzeba szukać ukrytych założeń, to czemu nie można by ich poszukać we własnych przekonaniach? Jeśli Cię to ciekawi, to polecam artykuł http://www.criticalthinking.pl/jakie-sa-zalozenia-opisowe/ – być może to jest już zbyt formalnie opisane, ale dokładnie o to mi chodzi. Stronę prowadzi wykładowca z mojego kursu 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. Dobrze myślisz coś w głowie świta – to po przeczytaniu połowy pomyślałam. Z perspektywy osoby trzeciej: wpis gimnazjalistki, która swoje problemy rozwiązuje pisząc bloga. Jest chaos, schodzisz z głównego tematu na poboczne wątki, błędy stylistyczne, interpunkcyjne… To wszystko trzeba niwelować po wstępnym napisaniu wpisu… Po tym czytelnik spotyka sie z kolejnym błędem – rozpisywanie fachowym językiem rzeczy oczywistych, powtarzanie się, połowa wpisu to próba zrobienia tak, by ktoś Cię zrozumiał na 100%. Nie traktuj czytelnika jak głupka… Większość osób ma takie same przemyślenia jak Ty… Tym bardzej sie nie rozpisuj nad czymś tak jakbyś odkryła Amerykę. Bo jej nie odkryłaś, wpis jest rozlazły nudny i sztuczny tak jakbyś chciała się za nim schować zamiast pokazać. Pisz tak, by czytelnik mógł się tym delektować intelektualnie, a nie jakby miał znowu słuchać monologu dziecka odkrywającego świat emocji… Masz petencjał to nie psuj tego. Na to, co robisz patrz z perspektywy osoby trzeciej. I na to, co piszesz też patrz, może dawaj to najpierw do przeczytania komuś bliskiemu (kto potrafi wyrazić swoją opinię). I błagam jak analizujesz własny przykład to go analizuj zamiast wspomnieć (w kilku zdaniach za dużo), że zazdrość miała miejsce, więc napiszę na jej temat poradnik dla debili. Nazywaj rzeczy po imieniu. Pisz konkretnie. Może czytaj blogi innych i patrz w jaki sposób są pisane. Nie wiem, Twój problem. Choć w sumie czytelnika też. Bo piszesz dla siebie, by „myśleć na głos”. Albo nie masz z kim rozmawiać. Tak dobry temat i tak go zepsuć…

  Polubienie

  1. zdziwiony

   Już Ci ulżyło? Dobrze jest, zanim się kogoś wykreuje, dość do równowagi, choćby chwiejnej, z samym sobą. Twój wpis odczytuje jako wołanie o pomoc: hej, ja tez mam coś do powiedzenia, zwróć na mnie uwagę! Chętnie, ale najpierw oducz się zaczepiania ludzi.

   Polubienie

  2. Być może na tym Ci zależało, ale Twój komentarz mnie zabolał. Zdaję sobie sprawę, że osobom, które próbują sobie (nieudolnie zresztą) podbudować samoocenę dokopując komuś, o to właśnie chodzi. Wydaje im się, że w ten sposób są lepsze, ale nigdy nie wiesz na kogo trafisz 🙂 gdybyś napisała to trzy lata temu, pewnie schowałabym się w kącie, skasowała bloga i nigdy więcej nie próbowała, bojąc się, że komuś znowu się to nie spodoba. W skrajnym przypadku coś o wiele gorszego. Dzisiaj jest mi przykro i trochę smutno. Ponosisz odpowiedzialność za to co i komu piszesz. Nie usunę Twojego komentarza, głównie dlatego, że widocznie masz większy problem niż ja skoro musisz krytykować w taki sposób, a chcę się odnieść do paru stwierdzeń w nim zawartych.
   Odniosę się do komentarza w punktach:
   1. Gimnazjum mam dawno za sobą.
   2. Nie widzę powodów, żeby tłumaczyć się po co piszę bloga – nie chcesz, nie czytaj.
   3. To nie wypracowanie, nie odpowiada Ci że olewam skrupulatne poprawianie błędów – ponownie: nie czytaj.
   4. Tak się składa, że ja właśnie odkrywam świat emocji, co jest napisane na podstronie „O mnie”, i chociaż dzieckiem już dawno nie jestem, nie widzę powodu, żeby się przejmować tym, że ktoś uważa, że dzieci to nie ludzie i nie mają prawa wyrażać swoich emocji.
   5. Dla Ciebie być może nie jest to Ameryka – dla mnie jest. Patrz punkt wyżej.
   6. To, że wpis jest nudny, to tylko Twoja opinia, aczkolwiek dziękuję za jakże konstruktywną krytykę.
   7. Jeśli chcesz się delektować intelektualnie, poczytaj choćby Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (M. Pessl) – świetna książka. Nie da się wszystkim dogodzić 🙂
   8. To, że Tobie odpowiada taki a nie inny styl pisania („nazywaj rzeczy po imieniu”, „pisz konkretnie”) nie oznacza, że mi też odpowiada. To nie podręcznik akademicki ani portal komentatorski tylko zwykły blog na litość boską 😀
   9. Blogów czytam całkiem niemało – być może innych, niż Ty, bo nieszczególnie pasują do Twojej wizji tego jak powinien wyglądać blog.
   10. Ponownie: Twoja opinia, przyjęłam do wiadomości, dziękuję, ale się nie zgadzam.

   Pozdrawiam mimo wszystko 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s