Właściwe miejsce

Zwijam się w kłębek. Coraz mniejszy i mniejszy. Zupełnie jakbym miała zdolność kurczenia się w nieskończoność. Jest mi ciepło i dobrze. Nie mam już poczucia zagrożenia jakie towarzyszyło mi całe moje życie.

Z perspektywy dnia dzisiejszego cała reszta mojego życia wydaje się tracić swoje znaczenie, ale wiem, że gdyby nie to, co przeżyłam do tej pory, znalezienie tego ciepłego i bezpiecznego miejsca nigdy nie byłoby możliwe. Często rozumiesz, że coś jest właściwym miejscem tylko przez kontrast z całą resztą miejsc, które nigdy właściwe nie były.

Patrzę na swoje byłe lęki i z każdym kolejnym dniem coraz trudniej mi uwierzyć, że towarzyszyły mi przez 25 lat. Im dłużej trwam bez nich, tym bardziej odległe się wydają. Odległe i wyblakłe.

A przecież były takie intensywne i obezwładniające!

Zabierały mi chęć do życia! Pochłaniały większość uwagi, tak, że nie mogłam robić nic innego niż próbować się bronić.

To jest najbardziej niesamowita rzecz, jaka stała się w moim życiu, i ciągle, codziennie od nowa odkrywam jak bardzo wszystko jest dzisiaj inaczej. Jakim innym człowiekiem rzeczywiście jestem.

Bo na pewno nie jestem głupia. Nie jestem też brzydka. Nie jestem nieodpowiednia. Nie jestem zła. Nie jestem do niczego. Nie jestem słaba. Poradzę sobie. Przetrwam. Wyjdę z tego. Podniosę się i pójdę dalej.

Za nic bym nie uwierzyła, że tak właśnie będę myśleć.

I mam na twarzy uśmiech. I łzy w oczach. Bo to mi się w najśmielszych snach nie śniło, i w najpiękniejszych marzeniach. I to nie jest tak, że nie mam już żadnych problemów, bo mam. Jak wszyscy. Ale piękne jest właśnie to, że to są takie normalne problemy. Takie, jakie ma właściwie każdy.

O czym mówię, to są w stanie zrozumieć chyba tylko ludzie, którzy wyszli z naprawdę bardzo bardzo głębokiego szamba.

Cudowne uczucie.

Jedna uwaga do wpisu “Właściwe miejsce

  1. Agata

    Wzruszyłam się, bo jest mi to dobrze znane. W ostatnim czasie coraz szybciej wzrastam i rozpuszczaja się moje lęki, nie mogę się nadziwić jak szybko zmienia się moja rzeczywistość. Codziennie zachwycam się sobą i swoją walecznością. Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s